Zasady kwalifikacji

 
ZASADY KWALIFIKACJI STUDENTÓW ZUT
Wyjazdy na studia w uczelniach partnerskich, projekty KA171 informacje ogólne

 

Kandydaci uprawnieni do wyjazdu na studia:

  • osoby zarejestrowane na studiach I, II lub III stopnia w ZUT niezależnie od posiadanego obywatelstwa - zgodnie z priorytetami danego regionu geograficznego oraz poziomem wskazanym w umowie dwustronnej z daną uczelnią partnerską
  • Wyjazd możliwy jest najwcześniej na drugim roku studiów pierwszego stopnia
  • Pobyt na studiach w uczelni partnerskiej KA171 trwa od minimum 3 do 12 miesięcy. Wyjazd na tym samym stopniu studiów musi zostać zrealizowany w tym samym roku akademickim. Uczestnik musi pozostać zarejestrowany na danym stopniu studiów w ZUT przez cały okres pobytu na zagranicznych studiach częściowych.

 

Kandydaci na wyjazdy kwalifikowani są w ramach obszarów i liczby miejsc wynikających z uprzednio podpisanych umów dwustronnych z zagranicznymi uczelniami partnerskimi oraz finansowanych w ramach danej umowy projektowej podpisanej z Narodową Agencją Programu Erasmus+.

 

Kandydaci zainteresowani wyjazdami na studia częściowe do uczelni partnerskich KA171 proszeni są o kontakt z właściwym Koordynatorem Wydziałowym lub Działem Mobilności Międzynarodowej ZUT.

 

I ETAP KWALIFIKACJI - OCENA MERYTORYCZNA

Kandydaci na wyjazdy na studia w ramach programu Erasmus+ KA107 oceniani są na podstawie:

1. średniej ważonej ocen z ostatniego zakończonego semestru akademickiego (stan na dzień przekazania wydziałowych protokołów z kwalifikacji do Działu Mobilności Międzynarodowej) zgodnie z następującą punktacją:

 

ŚREDNIA NAUKOWAPUNKTY
3,00 - 3,241
3,25 - 3,492
3,50 - 3,743
3,75 - 3,994
4,00 - 4,246
4,25 - 4,498
4,50 - 4,7410
4,75 - 5,0012

 Jeśli ostatni zakończony semestr akademicki obejmował wyłącznie praktyki zawodowe, średnia ważona ocen z tego semestru nie będzie brana pod uwagę. W tym przypadku w postępowaniu kwalifikacyjnym uwzględniona zostanie średnia z semestru poprzedzającego semestr praktyk.

W przypadku studentów pierwszego semestru studiów drugiego stopnia lub trzeciego stopnia jako średnia ocen przyjmowana jest średnia ocena za studia pierwszego lub drugiego stopnia ustalona na podstawie suplementu do dyplomu.

 

2. Oceny znajomości języka obcego, będącego językiem wykładowym w uczelni partnerskiej, potwierdzonej centralnym uczelnianym egzaminem językowym, uznawanym certyfikatem zewnętrznym (zgodnie z potwierdzeniem Studium Języków Obcych ZUT).

 Kandydaci zobowiązani są do spełnienia wymogów językowych instytucji przyjmującej. Jeśli wymagania takie nie są określone, to należy przyjąć, że wymogiem minimalnym jest potwierdzenie znajomości języka na poziomie B1.

 

POZIOM ZAAWANSOWANIAOCENA Z EGZAMINUPUNKTY
B13,01
3,51,5
4,02
4,52,5
5,03
B23,04
3,54,5
4,05
4,56
5,07
C13,08
3,59
4,010
4,511
5,012
C23,013
3,513,5
4,014
4,514,5
5,015

 Osoby, które uzyskały niedostateczną ocenę z centralnego egzaminu językowego organizowanego na potrzeby danego naboru, mogą przystąpić na wniosek koordynatora wydziałowego do egzaminu poprawkowego na niższym poziomie, jednak nie niższym niż B1. Warunkiem  honorowania wyników egzaminu poprawkowego jest zachowanie terminów danego naboru.

 

3. Oceny ewentualnej szczególnej aktywności i/lub działalności na rzecz "internacjonalizacji" Wydziału/Uczelni:

  • minimum semestralna opieka nad zagranicznymi studentami lub aktywna działalność w lokalnej sekcji ESN potwierdzona przez koordynatora wydziałowego lub koordynatora lokalnego ESN - 3 pkt,
  • potwierdzony udział w imprezach informacyjno-promocyjnych dot. mobilności studentów w celach akademickich - 1 pkt.

 

Minimalne warunki kwalifikacji spełnią kandydaci, którzy uzyskają:

  • minimum 1 punkt za średnią ocen i
  • minimum 1 punkt za znajomość języka i
  • minimum 3 punkty w łącznej ocenie merytorycznej.

 

W przypadku uzyskania równej łącznej liczby punktów o uszeregowaniu kandydatów decydują w kolejności wyższa średnia naukowa oraz wyższa ocena za znajomość języka obcego. W przypadku, gdy uzyskana wartość jest taka sama, rozstrzygającą decyzję podejmuje koordynator uczelniany.

 

UTWORZENIE WYDZIAŁOWEJ LISTY RANKINGOWEJ

Po wyliczeniu  łącznej oceny punktowej tworzona jest wydziałowa lista rankingowa.

Spełnienie minimalnych warunków kwalifikacji nie oznacza automatycznego przyznania stypendium na wyjazd.

 

 

ODWOŁANIE

Kandydatom przysługuje prawo odwołania w ciągu 7 dni od dnia otrzymania z Działu Mobilności Międzynarodowej informacji o wynikach kwalifikacji. Odwołania należy kierować do prorektora ds. studenckich.